Informácie o nás
O nás
Poľovný revír „Bukovina“ patriaci do poľovnej oblasti Čergov bol uznaný Rozhodnutím o uznaní poľovného revíru „Bukovina“ Lesného úradu Prešov, číslo 216/1993 zo dňa 21.05.1993.
Poľovný revír s výmerou 3423 ha sa nachádza v katastrálnych územiach obcí Obručné, Ruská Voľa nad Popradom, Čirč, Ľubotín, Orlov, Plaveč a Ďurková.
Prírodné podmienky
Orografické:
Poľovný revír Bukovina patrí do orografického celku Čergov a nachádza sa vo flyšovom pásme tvorenom flyšovými pieskovcami, menej ílovcami a zlepencami v nadmorskej výške 470 – 1100 m n.m. Podľa najnovšieho geomorfologického členenia územie PR Bukovina patrí do sústavy alpsko-himalájskej, podsústavy Karpaty, provincie Západné Karpaty, subprovincie Vonkajšie Západné Karpaty, oblasti Východné Bezkydy, podoblasť Čergov. Pohorie Čergova budujú flyšové sedimenty paleogénu, ktoré sa vyvíjali v plytšom mori, čo dalo vznik viac-menej hrubým a striedajúcim sa súvrstviam bridlíc, pieskovcov a zlepencov. Hlavný chrbát je subsekventný, vrstevný a jeho priemerná nadmorská výška sa pohybuje okolo 1100 m.n.m. Územie Čergova z hľadiska energie reliéfu má prevažne stredne rezaný reliéf, menej hlboko a silne až mierne rezaný reliéf. Horizontálna členitosť reliéfu má prevažne vysočinový, menej hornatinový reliéf spolu s reliéfom eróznych brázd. Sklony svahov prevládajú 30 – 50 %, nadmorské výšky vrchov sa pohybujú väčšinou od 600 – 1000 m.n.m.
Hydrologické :
Hlavným predstaviteľom riečnej siete je rieka Poprad, ktorá odvádza vody do Visly a tá zase do Baltického mora. Rieka Poprad pramení vo Vysokých Tatrách a na území PR Bukovina priberá potoky od Vislanky z Levočského pohoria, Kyjova a Šarišského Jastrabia, potoky Smerečok od Obručného, Koščulné, Chotárny potok a Pálený jarok na Ruskej Voli ako aj všetky prítoky potoka Soliska cez obec Čirč. Tieto potoky majú široko rozvetvené vejáre zdrojníc. Do Popradu sa vlievajú aj menšie potoky, ktoré majú len jednoduchú os toku. Súvrstvia vonkajšieho flyšového pásma tvoria rýchlo sa striedajúce polohy zvrásnených pieskovcov a bridlíc. Izolovanosť rozpukaných priepustnejších pieskovcov a ich malé zberové oblasti znemožňujú sústredenie väčšieho množstva podzemných vôd. Bohatšie na spodné vody sú miesta, kde podiel nepriepustných bridlíc je malý. Najväčšie množstvo podzemných vôd majú kvarterné sedimenty v údoliach rieky Poprad. Sú to aj alúvia horských potokov, hoci majú len menšiu mocnosť. Priaznivejšie podmienky pre nahromadenie podzemných vôd sú v oblasti vnútrokarpatského flyša, kde v údoliach a pahorkatinách prevládajú ílovce nad pieskovcami. Na zadržiavanie spodných vôd majú dobrý vplyv aj štvrtohorné sedimenty svahových hlín na delúviach svahov a aluviálne náplavy tokov. Pôdy v lesných spoločenstvách sú prevažne štruktúrne, čo znamená, že majú schopnosť zadržiavať vlahu na dlhšie obdobie.
Klimatické :
Celkový a základný ráz podnebia oblasti, v ktorej sa nachádza územie poľovného revíru Bukovina je daný jeho polohou, kde prevláda oceánska klíma s kontinentálnymi prvkami. Podľa klimatických oblastí možno zaradiť väčšiu časť revíru do chladnejšej oblasti. Chladná oblasť je charakteristická najmä nižšou celoročnou priemernou teplotou 4 - 6ºC a ďalšími klimatickými znakmi. Je tu rozšírený 4, 5 a 6 lesný vegetačný stupeň. Klíma v tejto oblasti je charakterizovaná týmito základnými znakmi:
- priemerný počet letných dní / s max. teplotou vzduchu 25º C a vyššou/ : 10-40 dní
- priemerný počet mrazových dní /min. teplota – 0,1º C a nižšou : 140 – 160 dní
- priemerný dátum prvého mrazového dňa: 29.9. – 1.10.
- priemerný dátum posledného mrazového dňa: 11.5. – 21.5.
- priemerný počet dní so snehovou pokrývkou: 100 – 140 dní
- júlová teplota pod 16º C
- priemerná ročná teplota vzduchu je tu 5º C
- priemerná teplota vo vegetačnom období 11 - 12º C
- najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 11 - 16º C
- najchladnejší je mesiac január s priemernou teplotou – 3 až - 7º C
Najteplejšou časťou územia je údolie Popradu. Relatívne teplé sú tiež údolia a svahy na južnej expozícii. Najchladnejšie sú hrebene Čergova so svojimi severne orientovanými svahmi. Nástup vegetačného obdobia je pri teplote 10º C a vyššej. Začiatok a ukončenie tejto teploty je veľmi dôležité. Vegetačné obdobie sa v mierne teplej oblasti začína približne o 10 až 20 dní skôr ako v chladnej oblasti. Ukončenie vegetačného obdobia v chladnej oblasti prebieha približne o 10 až 20 dní skôr ako v oblasti mierne teplej. Pre vegetáciu popri teplotných pomeroch sú veľmi dôležité aj zrážkové pomery. Pre vegetáciu sú najdôležitejšie zrážky, ktoré padnú vo vegetačnom období.
Minimum zrážok vo vegetačnom období je v mesiaci apríl a september, maximum zrážok padne v mesiaci júl. Zrážky pribúdajú aj s nadmorskou výškou na čo má vplyv aj dosť členitý reliéf terénu na území poľovného revíru.